Česká premiéra vyšší řidičské školy pro mladé se uskutečnila na letišti v Brně-Tuřanech
Vyškoleno 350 mladých řidičů
Tréninkový program pro mladé řidiče, nazvaný Ford Driving Skills for Life, existuje již patnáct let – a letos se poprvé objevil také v České republice. Na letišti v Brně-Tuřanech o minulém víkendu odborní instruktoři vyškolili přibližně 350 mladých řidiček a řidičů. Celou akci organizovala nadace Ford Fund společně s českým Fordem, BESIPem a rozhlasovým bezpečnostním projektem Dopravní 1. Projekt DSFL přitom za 15 let své existence už navštívil čtyřicet států a proškolil více než jeden milion mladých řidičů.
„Statistiky nám říkají, že právě úrazy z dopravních nehod jsou v Evropě nejčastejší příčinou úmrtí mladých lidí ve věkové kategorii do 24 let,“, říká Debborah Channels, projektová manažerka nadace Ford Fund, která je za program DSFL zodpovědná. „Právě proto jsme přišli s projektem DSFL, v němž se z mladých řidičů snažíme dělat bezpečnější a ohleduplnější účastníky silničního provozu.“
Víkendový program se skládal ze čtyř identických kurzů, v nichž si mladí řidiči vyzkoušeli například rychlý úhybný manévr, nouzové brzdění, ovládání auta ve smyku, nebo si také ověřili, jak se jejich schopnost ovládat auto zhorší, budou-li se při řízení věnovat ovládání chytrého telefonu.
Výuka probíhala ve vozech Ford KA+, Fiesta a Focus a vedli ji zkušení instruktoři, muži i ženy, všichni s aktivními zkušenostmi z motoristického sportu, pod vedením někdejšího vynikajícího soutěžního jezdce Martina Semeráda. Ten připomněl jeden velmi důležitý aspekt celého kurzu: „Spousta z nás stále prochází různými zdokonalovacími kurzy v mnoha oborech, ne ale v řízení auta – a přitom je to jedna z nejnebezpečnějších věcí, kterou se každý den zabýváme. Proto považuji za vynikající, že s takovým programem pro mladé přišel Ford – a jsem velice mile překvapen tím, jak jej začínající řidiči berou vážně!“
O celý kurz, který Ford propagoval na sociálních médiích a také na Dopravní 1, vznikl až překvapivě velký zájem, organizátoři museli příjem registrací uzavřít již několik dní po otevření příslušné webové stránky a spoustu dalších zájemců odmítnout.
I tak se ale na akci dostavili frekventanti z nejrůznějších koutů republiky, ten nejvzdálenější přijel do Brna z Liberce. Ze tří set padesáti účastníků bylo asi 78 % chlapců a 22 % dívek, někteří si s sebou přivedli i rodinné příslušníky, kteří mohli zblízka sledovat jejich výkony na ploše brněnského letiště.
Z akce si rovněž odnesli nejeden poznatek pro svůj další řidičský vývoj. „Kašlu na to, v životě už nebudu za jízdy psát esemesky,“ rozohnila se například jedna z účastnic, poté co při slalomu s telefonem v jedné ruce porazila prakticky všechny kužely.
Celá akce probíhala pro všechny účastníky zdarma, podmínkami bylo vlastnictví řidičského průkazu skupiny B a věk mezi 18 a 24 roky. A protože současná mladá generace si život bez sociálních médií už nedokáže představit, vyhlásili organizátoři v každém kurzu také soutěž o nejlepší post na Instagramu (samozřejmě nikoli pořízený za volantem), jejíž vítěz získal kvalitní bezdrátová sluchátka.
„Program Driving Skills for Life se tedy úspěně uvedl i v České republice,“ řekl k tomu Martin Linhart, ředitel vnější komunikace českého Fordu. „Není divu, začínající řidiči se tu totiž atraktivní formou dozvědí to, co je v žádné autoškole nenaučí. Jde vlastně o takový řidičský postgraduál,“ uzavřel Martin Linhart.
A pro všechny, na které se letos v Brně nedostalo, má Ford dobrou zprávu: program Driving Skills for Life je pro Českou republiku v plánu i na příští rok!
Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.