Není snad nikdo, kdo by nevěděl, že alkohol za volantem je smrtelně nebezpečný. Podobné účinky však může mít i něco tak zdánlivě nevinného jako nedostatek spánku! Schopnosti člověka, který zůstává vzhůru déle než 18 hodin, jsou podle odborníků narušeny v podobné míře jako po konzumaci alkoholu. Není divu, že únava stojí jako primární faktor až za pětinou dopravních nehod, přestože v policejních statistikách ji jako příčinu nenajdeme.
Mladí řidiči si teď mohou účinky ospalosti za volantem bezpečně vyzkoušet. Stejně tak mohou zažít, jak se řídí se silnou kocovinou, a dokonce poznat i účinky drog. To vše bez skutečné intoxikace a bez jakéhokoliv rizika. Slouží k tomu speciální obleky, které si nechal vyvinout Ford. Používají se na bezplatných zdokonalovacích kurzech Driving Skills for Life (DSFL) pro mladé řidiče.
„Zkonstruovali jsme speciální brýle, které napodobují mikrospánek. To je nekontrolovatelná reakce na únavu, která může vést k tomu, že řidič jede deset sekund i déle poslepu, někdy dokonce s otevřenýma očima,“ vysvětluje Dr. Gundolf Meyer‑Hentschel, ředitel Meyer‑Hentschelova institutu, který obleky vyvinul.
Brýle propojené s aplikací v chytrém telefonu dokážou zařídit, že řidič půl sekundy nic nevidí. Doba se potom postupně prodlužuje – až na maximálních deset sekund. V kombinaci se speciální čepicí, vestou a návleky na končetiny, což všechno dohromady váží více než 18 kilogramů, vzniká celkový efekt, jenž se podobá účinkům silné únavy.
„Vystřízlivět je jediný způsob, jak snížit hladinu alkoholu pod maximální povolenou úroveň, a jediný lék na únavu přináší spánek. Zastavit na bezpečném místě a 20 minut si zdřímnout, to může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. A pokud ani to nestačí, měli byste se opravdu dostat domů jiným způsobem,“ dodává Dr. Meyer‑Hentschel.
Kurzy DSFL budou probíhat v Hradci Králové od 6. do 8. září. Další informace najdou zájemci na http://www.forddsfl.cz/.
Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.