Jedním z důvodů podzimních nehod je srážka se zvěří. Časté mlhy a brzké stmívání způsobují sníženou viditelnost, a proto je potřeba dbát zvýšené opatrnosti na úsecích, které jsou značeny možným výskytem zvěře. Jak se takové srážce vyhnout a jaká je odpovědnost pojišťoven v případě nehody se dozvíte v článku.
Kdy nejčastěji ke srážce dochází?
Ke srážce může dojít v kteroukoliv denní i noční hodinu, i bez ohledu na roční období. Nejrizikovějším časem bývá svítání a soumrak, kdy zvěř putuje za potravou a na pozemní komunikace nebere ohled. V noci je třeba dbát ještě větší opatrnosti, jelikož zvíře oslněné světly vozidla se chová zmateně a nepředvídatelně. Nejčastěji se pak srazíme se srnčí, zajíci nebo prasetem divokým.
Jak se vyhnout srážce se zvěří?
Nejlepším preventivním opatřením, je přiměřená rychlost jízdy a zvýšená pozornost. Myslivci doporučují rozsvítit přední světla do mlhy, která svítí hodně nízko a do stran, tím zvýšíte svou viditelnost. Světla se ale mohou použít pouze za mlhy, hustého deště, případně sněžení. Jinak hrozí pokuta až do 2 500 korun. Když si všimnete zvěře v blízkosti silnice, ztlumte dálková světla, ta zvěř oslepují.
Doporučení odborníků
Pokud už je střet se zvířetem nevyhnutelný, doporučení odborníků zní jasně: brzdit plnou silou a zvolit čelní náraz. Z pohledu psychiky řidiče je to těžká situace, ale auta jsou na čelní náraz konstruována a deformační zóny pohltí energii v co nejvyšší možné míře. Jakýkoliv jiný manévr, zvláště zbrklá, panická reakce, je velmi riskantní. Brzdit musíme vždy s ohledem na stav vozovky. V podzimním období je často silnice kluzká, někde je napadané listí nebo je namrzlá. Panická reakce nebývá nejlepší. I rázný manévr bychom měli dělat s rozmyslem, abychom předešli zbytečnému smyku.
Odpovědnost a plnění pojišťoven
Pokud dojde k úmrtí zvířete, je povinností každého řidiče, takovou nehodu nahlásit Policii ČR, a to i v případě, že nevznikne žádná škoda na vozidle. V případě, že tak neučiní, hrozí každému řidiči pokuta. V případě střetu se zvířetem, které má majitele (např. chovná zvěř), hradí škodu majitel zvířete. Ve většině případů se ale jedná o srážku s divokou zvěří, která majitele nemá, a není po kom žádat náhradu škody. Dále je potřeba místo nehody vyfotit, a to vyfotit jak zvíře, tak vozidlo. Pro poškození vozidla střetem se zvěří jinak nemáte žádný důkaz, pro případné další řešení s pojišťovnou. Škoda vám ovšem bude uhrazena jedině, pokud je „střet se zvěří“ součástí pojištění vašeho vozidla. Střet se zvěří je jednou z možností při volbě rozsahu havarijního pojištění.