Agresivní řidič vytlačil jiné vozidlo ze silnice. Nevinný řidič při nehodě zemřel. Agresor vyvázl jen s lehkými zraněními. Každý z nás už se někdy setkal s agresivitou na silnicích. Často musíme řešit nebezpečné situace, do kterých jsme se nedostali vlastní vinou. Mají je na svědomí ti, kteří jezdí rychle, nebezpečně, přeceňují svoje řidičské schopnosti a nebo jsou to prostě takzvaní „hulváti“, kterým je všechno jedno. Pokud už nás někdo do takové situace dostane je nejdůležitější ovládnout vlastní emoce! Zůstat sám sebou a chovat se slušně, tedy, tak jak jsme normálně zvyklí a naučení.
Kdo je nejčastěji agresorem na silnici
Agresivita na silnicích se projevuje různě. Nejčastěji jde o nebezpečné vybržďování , trvale rozsvícená dálková světla nebo dlouhou pomalu jízdu v takzvaném rychlém pruhu, tedy pruhu, který je na dálnici určený k předjíždění. Dopravní psychologové tvrdí, že jak člověk žije, také jezdí a naopak, jak jezdí, také žije. Podle evropských výzkumů patří agresivita na silnicích mezi hlavní příčiny nehod. Je podmíněna mimo jiné psychologickými, kulturními a sociálními vlivy a návyky. Zajímavá je definice agresivity podle jednoho kanadského průzkumu. Podle něj se lidé v každodenním životě mnohem častěji chovají agresivně nikoli proto, aby uspokojili svoji touhu ublížit druhým, ale proto, že jsou náhle zaplaveni negativními emocemi, hněvem, vztekem a zlostí. Agresivita může být způsobena i náhlým impulsem, špatnou sebekontrolou a prvky běžnými při našem běžném jednání s druhými lidmi.
Co na to zákon
Zatím co u nás se agresivita na silnicích trestá jen v těch nejkřiklavějších a medializovaných případech, v sousedním Rakousku a Německu je tomu jinak. V Německu jde o dopravní trestnou činnost, kterou, je-li vysvětlena v policejním hlášení a je hrubě a bezohledně v rozporu s předpisy silničního provozu, je možné přímo postihovat. V Rakousku se také vysoce agresivní jízdou řidič dopouští trestných činů, které vedou k předpokladu, že není schopen další jízdy.
Jak se bránit
Agresivnímu řidiči, který nás „vybržďuje, bliká na nás dálkovými světly nebo neustále troubí je lepší uhnout z cesty. Zpomalit, případně klidně i zajet na odpočívadlo, zastavit a nechat ho odjet z naší i trasy i života. Pokud to situace nedovoluje mysleme na to, že auto je opravdu zbraň, jedoucí auto, navíc zbraň nabitá ostrými náboji. Agresivní jízda má na svědomí až 80% všech nehod. Mysleme na to!!! Je opravdu nutné abychom neustále používali klakson, na každého, kdo jede pomaleji než my, blikali a pokud dost rychle „nevyklidí pole“ tak navíc ještě sprostě gestikulovali? Odpověď bude určitě – ne! Tak jezděte v pohodě a buďte ostatním příkladem!
Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.