Sněhové podmínky milovníkům zimních sportů přejí. Sněhu je více než dost a do horských středisek míří statisíce lidí. Jak ale správně do auta naložit lyžařské vybavení, aby bylo bezpečně uloženo?
Lyže raději na střechu
Řidič je povinen zajistit bezpečné uložení nákladu, a to tak, aby nikoho neohrožoval, a také tak, aby mu nijak nebránil při výhledu z vozidla. To říká zákon. Lyže s ostrými hranami, ostré hůlky nebo tvrdé lyžařské boty jsou předměty, které nás v autě mohou ohrožovat. Ideální je přepravovat lyžařské vybavení na nosiči na střeše auta. Nejvhodnější jsou uzamykatelné střešní boxy. Nedostatečné uchycení a uvolnění střešního boxu nebo například lyží z nosiče může být příčinou tragické nehody. Nesmíme také překročit nosnost střechy, což je údaj, který najdeme ve velkém technickém průkazu.
Lyže v autě jako gilotina
Přeprava lyží a lyžařského vybavení v autě má svá pravidla. V případě, že lyže přepravujeme v autě, vždy bychom je měli připoutat řemínky nebo páskami ke konstrukci vozidla. Ostré hrany lyží při pouhém prudkém brzdění a jejich nekontrolovaném pohybu v interiéru snadno někoho pořežou. Máme-li lyžařské boty v autě, pak je dáváme na dno zavazadlového prostoru nebo pod nohy za přední sedadla. Co se děje se špatně uloženým lyžařským vybavením při nehodě ukázal ve svém testu také německý autoklub ADAC: https://www.youtube.com/watch?v=AMu0eYanbR8
Není pohodlí jako pohodlí
Nejde jen o uložení nákladu. Za ztížených podmínek potřebujeme auto bezpečně ovládat, v čemž nám často brání vrstvy zimního oblečení. Čím více oblečení máme na sobě, tím pomaleji jsme schopni reagovat v kritické situaci. Řídíme v zimních bundách, v jejichž kapsách míváme nejrůznější předměty, což v důsledku zvyšuje riziko zranění, protože bezpečnostní pásy nemáme řádně dotažené nebo mezi nimi a naším tělem máme předměty, které nás mohou při nehodě poranit.